Беремо приклад з найкращих
Нещодавно, а саме 20 жовтня кулінари всього світу відзначали своє професійне свято, яке було засноване конгресом Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств у 2004 році. Саме тому учні групи К-26, майбутні кухарі, кондитери під час професійної години спілкування презентували інформацію про найкращих кулінарів світу.
Фахівці з великої літери, «гуру» своєї справи створюють моду на страви, поєднання продуктів в них та різноманітні способи приготування. Вони формують гастрономічні тренди та вигадують нові кулінарні концепції. Від них залежить, що ми будемо їсти в цьому сезоні та які продукти виключимо зі свого раціону.
13 найкращих кулінарів світу
Гордона Рамзі знають за такими програмами як «Пекельна кухня», «Точка кипіння» і «Майстер-шеф». Ексцентричний ведучий та відмінний ресторатор. Першим шотландцем, який удостоївся трьох зірок Мішлен став саме Гордон Рамзі.
Джеймі Олівер. Відомий шоумен і автор багатьох кулінарних шоу. Джеймі борець за здорове і правильне харчування. Нині Олівер керує тридцятьма італійськими ресторанами в Азії, а його телепрограми транслюються більш ніж у сорока країнах світу.
Хестон Блюменталь один із найбільш видатних шеф-кухарів сучасності. Розробник молекулярної кухні і нових технологій приготування їжі. Кухар-самоучка став не тільки одним з найзнаменитіших кулінарів і рестораторів, але і членом Королівського товариства хіміків, почесним доктором Лондонського університету і володарем безлічі престижних премій.
Маріо Бата – фахівець з італійської кухні, написав безліч кулінарних книг, веде на телебаченні кілька передач. Щорічний дохід знаменитого кухаря обчислюється мільйонами доларів.
Боббі Флай – власник мережі ресторанів. Дуже популярний у США. Флай відзначився створенням нових смачних і елегантних салатів.
Ален Дюкасс – кулінарний геній спеціалізується на рідкісних і забутих рецептах, всі гастрономічні тенденції відслідковуються і тут же впроваджуються в його численних закладах.
Нобуюкі Нобу Мацухиса – цей кухар отримав світову популярність завдяки ф’южн-кухні. У ній дивовижним чином поєднуються класичні японські страви та інгредієнти з Південної Америки, що представляють в основному перуанську та аргентинську кухню.
Поль Бокюз – метр французької кухні. Філософія Бокюза – натуральний смак інгредієнтів, а також простота і витонченість і жодних соусів, які змінюють справжній смак продуктів.
Вольфганг Пак відомий своїм нестандартним підходом до приготування страв. Шеф-кухар влаштовує банкети для кінопрем’єр, показів моди, корпоративних заходів. Його компанія володіє цілою мережею ресторанів у США, Японії і Канаді. Сам Вольфганг Пак знімався в кіно і серіалах, написав шість книг.
Фульвіо Пьеранджеліні. Його називають послом італійської кухні. Рецепти успіху майстра – майстер-класи по всьому світу, пристрасть до стиглих сицилійських цитрусових, свіжих креветок, сирів, помідорів, винограду та оливок. Славу і мішленівську зірку маестро отримав за свою пасту з томатним соусом.
Рейчел Рей. Вона не володіє ресторанами, зате її кулінарні програми відомі багатьом. Також вона є автором багатьох кулінарних книг. Її знаменита концепція «їжа за 30 хвилин» змусила підійти до плити не тільки тих, у кого вічно не вистачає часу, але і безнадійних ледарів і недотеп.
Пола Дін – кухар із Грузії, яка проживає у США. Свій шлях Пола початку з 200 доларів і доставці бутербродів. Сьогодні вона веде популярне кулінарне шоу.
Тодд Інгліш – один з найвідоміших кухарів США. Тодд володіє десятками ресторанів середземноморської кухні в усьому світі. Крім своїх кулінарних заслуг, Тодд Інгліш відомий тим, що увійшов до списку 50-ти найкрасивіших людей планети за версією журналу «People».
Цікава година спілкування дала ще один поштовх для майбутніх професійних злетів та нові плани на майбутнє.