Виховна година

Відео «Міжнародний день лісів 2020»: https://drive.google.com/file/d/1KtbAPYcUNOtfz_WzR2g4oPFaMHLi4z77/view?usp=sharing

В усьому світі 21 березня відзначається Міжнародний день лісу або Всесвітній день захисту лісів, який був заснований в 1971 році. Ініціатором установи даного Дня виступила Європейська конфедерація сільського господарства на 23-й Генеральній Асамблеї в 1971 році, і ця ідея була підтримана Всесвітньою Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО).

З тих пір щорічно з ініціативи ООН 20 або 21 березня, як привід проінформувати суспільство про важливість збереження лісів, відзначається Міжнародний день лісу (International Day of Forests). Причому було прийнято рішення про святкування цього дня саме в день осіннього рівнодення в Південній півкулі і весняного рівнодення в Північній півкулі (останнє, за традицією, вважається першим днем весни і є символом нового життя та нових починань).

В даний час загальна площа лісів на планеті складає приблизно 38 млн. кв. км (це близько третини площі суші), з яких 13% належать до охоронюваним природним територіям. Ліси — легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення — беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість грунтів і ландшафти.

Проте, з кожним днем площа світових лісів неухильно скорочується: кожну секунду Земля втрачає більше 1,5 гектарів незайманого лісу. Насамперед це пов’язано зі зростанням чисельності населення і перетворенням лісових територій для різних людських потреб. За деякими експертними оцінками, за останні 10 тисяч років людина знищила 26 млн. кв. км лісів. Поряд з цим, ліси гинуть від пожеж, незаконної вирубки, природних катастроф, впливу комах-шкідників, хвороб та інших причин. Скорочення площі лісових масивів веде до непоправних негативних процесів, що мають глобальне значення для всієї природи і життєдіяльності всього людства.

За даними Державного агентства лісових ресурсів України, загальна площа лісового фонду України становить 10, 4 млн га, з яких лісовою рослинністю вкрито 9, 6 млн. га.

У зв’язку з цим, основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до проблеми збереження лісів, інформування про значимість лісових екосистем, їх стан та основні заходи їх захисту та відновлення.

Відео«Ліс»:https://drive.google.com/file/d/1zoIy21P9hvkozwkiGRmygru_oq10IFgD/view?usp=sharing

Мабуть немає людини, яка б не була в лісі, проте не кожний зможе відповісти на запитання: «Що таке ліс?..» На превеликий жаль, ще є люди, які вважають, що в лісі все дозволено: можна розводити багаття, залишати сміття, ламати дерева, топтати, рвати і знищувати рослинність. Їх не турбує те, що на місці розведеного багаття вигоряє не тільки рослинність, а й земля, на якій нічого не росте протягом трьох-чотирьох років.

Як же поводитися у лісі? Існує лісовий етикет. Знайомтеся з його правилами:

 1. 1.Не розводьте вогнище в лісі. Відпочивайте лише у спеціально відведених лісових зонах відпочинку.
 2. Не підпалюйте суху траву на полях або галявинах у лісі.
 3. Не кидайте непогашені сірники або недопалки.
 4. Не залишайте на сонці пусті пляшки, залишки скла та сміття, що легко загораються і можуть спричинити пожежу.
 5. Не влаштовуйте поблизу лісу різноманітні вогняні шоу.
 6. Не смітіть у лісі. Після відпочинку використані пластикові пляшки, пакети, консервні банки, скляний посуд, папір заберіть із собою та викиньте на смітник. Хай на місці вашого відпочинку буде чисто – завтра сюди прийдуть інші.
 7. Не розбивайте скляні пляшки, ви самі та інші люди, а також лісові тварини можуть поранитися.
 8. Не ламайте гілки дерев та кущів. Це заважає рослині жити.
 9. Не вирізайте на деревах надписи, типу «Тут був я». Це може призвести до всихання дерева, заселення його паразитами.
 10. Не збирайте березовий сік. Це шкодить дереву.
 11. Не зривайте лісових квітів, особливо рідкісних першоцвітів – це порушення закону. Хай гарні рослини залишаються в природі!
 12. Не виривайте рослини з корінням.
 13. Їстівні гриби зрізуйте обережно, щоб не пошкодити грибницю, не руйнуйте мохового килима.
 14. Не знищуйте неїстівні гриби. Для лісових мешканців – це ліки й джерела харчування.
 15. Не рубайте ялинку в лісі! Її можна придбати у лісівників, які виростили спеціальні плантації до новорічних свят, без шкоди для лісу.
 16. Не руйнуйте мурашників – вони лісові «санітари».
 17. Не чіпайте плазунів, які здаються вам небезпечними, бридкими або непотрібними. Вони – невід’ємна, важлива складова лісового середовища.
 18. Не чіпайте змій. Вони можуть становити загрозу для вашого життя. Краще обійдіть їх стороно.
 19. Не руйнуйте пташиних гнізд.
 20. Не беріть у руки пташині яйця, пташенят, звірят: людський запах відлякує дорослих диких тварин, позбавляє малят батьківської опіки, вони стають легкою здобиччю для хижаків.

Ліс – це прекрасне зелене чудо нашої планети! Ліс викликає у багатьох людей піднесений настрій, надає почуття свободи й задоволення, а декого надихає на створення неперевершених живописних композицій.

Пропонуємо вам переглянути виставку картин, присвячену чарівному земному лісу.

Відео «Ліс і живопис»: https://drive.google.com/file/d/1HKs8ab0HKd7-kZs4YPye1Y85dshhb67Q/view?usp=sharing